תערוכת יצחק בלפר

on ראשון, 07 אפריל 2013.

התערוכה "מורי ומחנכי - יאנוש קורצ'אק", תיפתח ב- 30 באפריל 2013, בשעה 12:30 במכללת קיי

יצחק בלפר

invitation

לקטלוג התערוכה - לחצו כאן

תמונות מקבלת הפנים:

תמונות מהתערוכה:

"כל אימת שניסיתי להעלות על הבד, על הנייר את זוועות השואה, או למצוא להן ביטוי בפיסול, כרסם בי הספק - האם אפשרי הדבר?

האם יכול אמן לבטא את האימה והפחד, את המציאות הבלתי אנושית, הלא נתפסת של הרדיפה והשנאה התאומית של הזמנים ההם." (יצחק בלפר)

יצחק בלפר נולד ב 1923 בווארשה, פולין. לאחר שהתייתם התחנך בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק בין השנים 1930 – 1938.

במלחמת העולם השנייה, אחרי כיבוש ווארשה ע"י הנאצים ולפני הקמת הגטו ברח דרך היערות לרוסיה.

ב 1946, עם גמר המלחמה ניסה יצחק בלפר לעלות ארצה בעלייה בלתי לגאלית עם יהודים נוספים משארית הפליטה. הם עברו דרך ארצות שונות ולבסוף הפליגו באנייה "אף על פי כן" עד חופי הארץ. אולם שם חיכו להם הבריטים. בלפר נתפס וגורש לקפריסין, שם שהה במחנות המגורשים. בקפריסין למד רישום ופיסול אצל הפסל זאב בן צבי ועבד כצייר במחנות חורף.

בארץ, לאחר מבצע סיני, סיים בלפר 4 שנות לימוד במכון לאמנות ע"ש "אבני" בת"א.
ב1965 התקבל כחבר באגודת הציירים והפסלים.

יצחק בלפר חי בצורה אכזרית וכואבת את דור השואה. הוא חווה את חוויית הנדודים והתנסה בחרדות החיפושים אחר מסתור ומקלט. בהווייתו כיום הוא עדין נושא עמו את החוויה של להיות יהודי בימים ההם. אך המייחד אותו מרבים שעברו את השואה הוא כושר הביטוי הפלאסטי שבו ניחן ואשר באמצעים צנועים ביותר הצליח לגלות ולהעביר את עולמו הרגשי שהוא כהד לעולמם של רבים שהגיעו משם.

נושאי יצירתו של בלפר, ברישום ובפיסול, לכאורה "מצומצמים" והם נסבים סביב מוראות השואה ודמות מחנכו מבית היתומים - יאנוש קורצ'אק - מראות מן הגיטו, הגירוש, בקרון המוות, יאנוש וילדיו, סטפה (סטפאניה וילצ'ינסקה) והילדים, ועוד הם תכני ומושאי יצירתו לאורך השנים. אך המצומצם מחזיק את המרובה . תיאורי הימים ההם השבים ומתחדשים בעבודותיו של בלפר הם בעלי עוצמות ביטוי רגשי ואמנותי עזות אשר שבכוחן לטלטל את הצופה ולעורר את רגשותיו ומודעותו לאשר היה וקרה !